Zerdüştlük bir dindir ve kurucusu Zerdüşt ya da bir diğer adıyla Zarathustra bugünkü İran sınırlarında doğmuştur.

 

Zerdüşt’ün ne zaman doğduğuna dair net bir kanı olmasa da M.Ö. 1000 – 500 yılları arasında hayatta olmuş olabileceği üzerine düşünülüyor.

 

Zerdüşt, aslına bakılırsa yaptıklarından ziyade yaptığı düşünülen şeyler ile ön plana çıkmıştır, tıpkı kral Süleyman gibi…

 

Zerdüşt ile alakalı efsanelere, Yunan kaynaklarında rastlanır ilk olarak. Buralarda Zerdüşt’ün Keldani olduğu üzerinde durulurken, astroloji bilgisinden da bahsedilir.

 

Zerdüşt’ün yolundan gidenlere magi denirdi ve onların da birtakım özel güçleri olduğuna inanılırdı. (Etimolojik olarak da ilginç bir bilgi verecek olursak, ingilizcedeki “magic” sözcüğü de “magi” den gelmektedir.)

 

kuran ile ilgili görsel sonucuKur-an’ı Kerim’de de, Zerdüştlük Mecûsîlik olarak geçer ve müşriklerin olduğu gruba dahil edilmeyerek semavi dinlerle aynı yerde bulunmaktadır. bkz: Mümin olanlar, Yahudi olanlar, Sâbiîler, Hıristiyanlar, Mecûsîler…”(22/Hac/17)

 

plinius ile ilgili görsel sonucuMontaigne’in de zamanında denemelerinde atıf yaptığı Yaşlı Plinius olarak da bilinen Gaius Plinius Secundus, Zerdüştlük ve ve büyü arasındaki ilişkiden bahsederek, büyünün Zerdüşt üzerinden tüm dünyaya yayıldığını kaleme şu şekilde kaleme almıştır:

“Bu sanatın İran’da, Zerdüşt döneminde ortaya çıktığına kuşku yok… ama yalnızca bir Zerdüşt mü vardı yoksa sonradan aynı adı taşıyan ikinci biri mi çıktı, bu konu hala belirsizliğini koruyor. Felsefenin bütün dalları arasında en bilinen ve faydalı olanın büyü sanatı olduğunu göstermeye çabalayan Eudoksos, bize Zerdüşt’ün Platon’un ölümünden altı bin yıl önce yaşadığını söyler, onun bu iddiasını Aristoteles de destekler.”

 

Not:

15. yüzyıla tarihlenen bir tasvir, Zerdüşt büyü ile korunan

bir çemberin içinden iki tane iblisle konuşuyor.

 

Not 2:

17. yüzyıldan kalma simya ilgili Zerdüşt’e atfedilen kitaptan bir alıntı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
%d blogcu bunu beğendi: