Yaratılış Efsanesi ve Olympos Neresi?

Antik Yunan’daki on iki tanrının oturdukları yüksek dağın adıdır Olympos.

olympos mitology ile ilgili görsel sonucu

 

Bütün tanrıların burada sarayı vardır ve burada ikamet ederler; Olympos’ta toplanır, Olympos’ta karar verir, Olympos’ta şölen yaparlardı.

olympos mitology ile ilgili görsel sonucu

 

Olympos’taki en büyük saray, demirci tanrı Hephaistos’un Zeus’a yaptığı saraydır. Tanrıların tanrısı diğer tanrıların kabulünü bu sarayda gerçekleştirirdi. Tanrı Apollon bu törenlerde lir çalar, ilham perileri Musalar da lirin sesine eşlik ederlerdi. Altın kupalarda ölümsüzlere özel olan nektar ikram edilir, ilahi bakire Hebe de bu içkilerin yanında tanrıların yiyeceği olan Ambrosio’dan konuklara ikram ederdi.

Ä°lgili resim

 

Olymposlu tanrılardan önce ise; Khaos Gaia ve Uranus vardı.

Ä°lgili resim

 

Gaia ile Uranus’un birleşiminden on iki adet Titan meydana geldi. Titanlar’dan da, alınlarının ortasında tek gözlü olan Kykloplar doğdu. Daha sonra da Gaia’dan devler dünyaya geldi.

Kykloplar ile ilgili görsel sonucu

 

Uranus, çocuklarının kendi yerini almasından korkuyor, bu yüzden de onları yutuyor ya da yerin derinliklerine hapsediyordu. Gaia bu duruma önce sızlandı fakat Uranus’u bu huyundan vazgeçiremeyince en son doğan oğlu Kronos ile onu öldürmeyi planladı. Kronos gece olunca eline bir tırpan alarak onu acımasızca biçti, vücudunun parçalarını da denize attı. Böylece babasını öldüren Kranos dünyanın hakimi oldu, titanları yer altından çıkararak onlarla hüküm sürmeye başladı. Evlenmelerden de uyku, öc, hile, niyaz, ızdırap gibi hisleri simgeleyen tanrılar doğdu.

Ä°lgili resim

 

Sonunda Kronos kardeşi Rhea ile evlendi. Bu evlilikten Hestia, Demeter, Hera adlarında üç kızla, Hades, Poseidon ve Zeus adında üç erkek çocuk dünyaya geldi. Kronos da babası gibi çocuklarının kendi egemenliğini alacağı kuşkusuna kapılarak onları yutmaya başladı. Son çocuğunu kurtarmak isteyen anne, yeni doğan oğlu Zeus’u Girit adasına yollayarak onun yerine kocaman bir taşı sarıp yutması için kocasına verdi ve böylece çocuğunu kurtarmış oldu. Zeus Girit Adası’nda büyüdü, güçlendi, olgunluk çağına geldiği zaman da gizlendiği yerden çıkarak babasının sarayına gitti. Yuttuğu kardeşlerini kurtararak onu bir daha çıkmamak üzere yerin en derin kısmına attı.

zeus and kronos ile ilgili görsel sonucu

 

Böylece hakimiyet Zeus’un eline geçti ve kardeşleriyle beraber Olympos’a yerleşti. Titanlarla savaşarak onları da alt eden Zeus, titanlardan biri olan Atlas’ı dünyanın öbür ucunda omuzlarında gök kubbeyi yükleyerek ayakta beklemekle cezalandırdı. Kendisine karşı gelmeyen Prometheus’u ise Olympos’a yanına aldı. Prometheus ise ırkını mahveden Zeus’tan intikam almak istedi. Zeus’un tek başına hakim olduğu evreni ondan almak için balçıktan ilk insanı yarattı. Fakat yarattığı insan çok ilkel kaldı ve onlara acıyarak yalnızca tanrıların bildiği ateşi Hephaistos’un ocağından gizlice çalarak insanlara götürdü. İnsanların ise bu kıvılcımla hayatları değişmeye başlamıştı bile…

Ä°lgili resim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
%d blogcu bunu beğendi: