İtalya’da ilk adım attığım yerdi Bolonya. Kültür başkenti seçilmiş olmasıyla, kızıl şehir olarak anılmasıyla, bolonez sosuyla, Umberto Eco’suyla ve daha fazlasıyla beklenti ile gideceğiniz bir yer.

Bolonya havalimanı aslında şehir merkezine yakın diyebiliriz. Merkeze gitmek için birden fazla alternatifiniz bulunmakta; taksiye, shuttle’a ya da otobüse binebilirsiniz. Havalimanından çıkar çıkmaz otobüsü kalkmak üzereyken yakaladım ben ve 6 euro’ya 20 dakikada merkezdeydim. Buradan çıkar çıkmaz kızıl şehir sizi hemen ne yazık ki karşılamıyor. Hemen sağ tarafınızda o ünlü hamburger şirketlerinden biri bulunuyor, caddenin karşısında ise 3-4 euroya güzel margherita pizzalar bulabilirsiniz.

Biraz şehrin içine doğru ilerlediğinizde Bolonya’da olduğunuzu hissettiren yapılar karşınıza çıkmaya başlıyor. Hadi biraz öncesi ve sonrası yapalım şimdi. Diğer tarafta Google Art arşivinden aldığım fotoğraflar varken bir diğer tarafta da benim çektiğim fotoğraflar yer almakta.

 

 

 

Hala bu kadar çok güzel durduğuna bakmayın alında bu yapı 1200’lü yıllarda inşa edilmiş ve birçok kez çıkan isyanlar sonucunda vatandaşlar tarafından tahribe uğramışlığı vardır. İşin güzel tarafı bu yapıyı görmek için ekstra bir efor sarfetmenize gerek yok, kendiliğinden karşınıza çıkıveriyor.

Biraz daha ilerledikçe yol sizi Montagnola Parkı’na götürüyor. Burası muazzam bir park, biraz nefes almak için oldukça ideal.

Girişte sizi böyle bir manzara bekliyor.

 

Parkın içinde ise görebileceğiniz kitap okuyan çiftler ise biraz fazla huzur verebilir size. Zira bana öyle oldu, Bangladeşli arkadaşların biraz fazla cüretkar tavırlarını bile unutturuyor size böyle insanlar. Oracıkta biraz dinlenip kalan tüm zamanınızda şehri altüst edebilirsiniz. Bolonya oldukça küçük bir kent.

 

 

Parktan çıkıp şehrin büyüsüne kapılmaya çalışırken… Şehir adeta uzaklardan size seslenir gibi, duyumsuyorsunuz buralarda yürürken Bolonya’nın o davetkar sesini.

Ve şimdi sıra, Basilica di Santo Stefano’da…

 

 

Santo Stefano, ünlü -7 kilise-nin bulunduğu bölgede Kutsal Kudüs olarak bilinen yapıdır. Küçük bir bazilika olarak düşünebilirsiniz burayı.

 

 

Şimdi de birçok bölgede sıklıkla karşılaşabileceğiniz Neptün Çeşme’sinin Bolonya’daki formunu öncesi ve şimdisiyle verdikten sonra, sokaklarda alelade dolaşırken karşılaşabileceğiniz manzaralar ile son vereceğim. 

Ä°lgili resim

Bilinmesi gereken bir nokta var ki, Bolonya tüm bunların fazlasının da fazlası…

Belediye binasıyla, San Petronio Bazilikasıyla, eğik kuleleriyle ve kiremit kızılıyla adeta içinizi sımsıcak ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
%d blogcu bunu beğendi: