Arezzo, İtalya deyince ilk akla gelen isimlerden biri olmayabilir. Güzelliğini kendine saklamış ve sokaklarında yürürken hissettiğiniz huzuru size armağan eden bir şehir Arezzo. Umbria ve Marche ile Toskana’nın kesiştiği yerde, yaklaşık 100.000 kişilik bir nüfusuyla sakin bir nefes alabilmeyi vaad ediyor bu topraklar size.

Aslına bakılırsa Etrüskler döneminde çok önemli bir ticaret merkezi olduğu da bilinir. Daha sonrasında ise Roma İmparatorluğu’na katılarak 10. yüzyılda cumhuriyetçi yapıyı benimsemeye başlamıştır. Bugünlerde ise her ay düzenlenen antika fuarıyla dikkat çekmektedir.

 

la vita e bella ile ilgili görsel sonucu

Belki de La Vita é Bella filminden dolayı herkese tanıdık gelecek bir yer söyleyebilirim, Piazza Grande.  Bu eğimli meydanda yürürken İkinci Dünya Savaşı’nın ruhunu hissetmeniz çok olası, zira binaların dokusu kesinlikle bozulmamış, her şey sizin geçmişle bağlantınızı biraz daha güçlendiriyor.

 

Erken Rönesans ressamı ve matematikçi Piero della Francesca’nın en sevilen eserleri; Erken Rönesansın anıtsal eseri olarak bilinen “Gerçek Haç Efsanesi” adlı fresk döngüsü, San Francesco kilisesinde bulunmakta.

 

Petrarca ile ilgili görsel sonucu

Arezzo’yla bağları olan bir diğer ünlü kişi ise Petrarca. 14. yüzyıl şairi Petrarca’nın Arezzo Via dell’Orto’da bir evde doğduğu söylenir. Aldığı ağır tahribatta 17. yüzyılda ciddi bir restorasyon geçiren ev, son dokunuşla bir kez daha elden geçtikten sonra Accadémia Petrarca di Léttere, Arti e Scienze’nin merkezi olmuştur.

 

Tren istasyonu tarihi merkezin güneybatı köşesindedir. Kasaba istasyonun yukarısında kalıyor, bu yüzden Piazza Grande’ye kadar bir tırmanış söz konusu. Floransa’dan Roma’ya giden trenlerin çoğu Arezzo’dan geçiyor. Trenin hızına ve sınıfına bağlı olarak, Floransa’dan Arezzo’ya gitmek bir buçuk saat sürüyor. (Tren istasyonunda ben.)

 

İstasyonun hemen dışında, şehri ziyaret etmek için bir harita ve diğer bilgileri alabileceğiniz APT bilgi bürosu bulunmaktadır. (İstasyonun yanında biz de bir fotoğraf çekelim dedik.)

Arezzo’nun en yüksek noktasında ise, 1278-1511 yılları arasında inşa edilen Cattedrale dei Santi Pietro e Donato Katedrali bulunuyor. 1901-1914 yılları arasında orijinal cephesi bitmemişti.

Arezzo belki İtalya’ya turistik olarak gelen kişiler için mükemmel bir adres olmayabilir ancak mutlu bir hayat yaşamak için bir insanın ihtiyaç duyabileceği her şeyi fazlasıyla ihtiva ediyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
%d blogcu bunu beğendi: