SOKRATES KİMDİR? | Sokrates Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1- Sokrates, felsefe tarihinde hakkında en çok konuşulan filozoflardan biridir.

Sokrates kendisinden geriye tek bir yazılı eser bırakmamasına rağmen, kendinden önceki dönemi Pre-Socratic olarak tanımlanmasına sebebiyet verecek kadar önemli bir isimdir. Onun hakkında bildiğimiz çoğu şey öğrencisi Platon'un yazdıklarından bize kalanlardır.

2- Bir heykeltraş ve bir ebenin oğlu olarak Atina'da dünyaya geldi.

Atina'nın güney girişinin hemen dışında mütevazi bir mahallede doğan Sokrates, 50 yaşına kadar piyade olarak görev yapıp ön saflarda yer aldı. Hatta bazı kaynaklar, savaşlarda kahramanlıklarına dahi değinir.

3- Herhangi bir okula bağlı olmaksızın gün boyu çarşı pazar dolaşarak insanlarla birebir tartışmaya girip öğretmenlik yapmıştır.

Kendi görüşlerini doğrudan insanlarla paylaşarak öğretmeyi tercih eden Sokrates, bir süre sonra çeşitli sosyo-ekonomik kesimden insanı etrafına toplamayı başarmıştır. Ancak çoğu filozof gibi retorik sanatına kapılmayıp diyalog kurmayı yeğler. Genelde de Sokrates, öğrencilerine bildiklerini düşündükleri konuları bilmediklerini göstermeyi amaç edinmiştir.

4- "Tek bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir."

Felsefe tarihine damgasını vuran hemen hemen hepimizin en az bir kere duyduğu bu sözün sahibidir Sokrates. Tabiki de bu sözün altında yatan mesaj, Sokrates'in kendini ne kadar cahil olarak gördüğü değildir. Hasbelkader edindiği derme çatma bilgilerle konuşan insanlara, gerçekte bilgisiz olduklarına dair bir gönderme yapmak ister. Bu durumu da aslında çok güzel ifade eder; "doğurtma sanatı (maieutike)". Yani kendi bilgisizliğini gören insanların "içindeki ışığı çıkarmak" olarak nitelendirebiliriz.

5- Bizlere bıraktığı en büyük miras, "NEDİR?"

Sokrates'in bizlere bıraktığı en büyük miras "Nedir?" sorusudur. "Nedir" sorusu ilgili olduğu şeyin doğasını tanımlar vererek açıklığa kavuşturmayı amaçlar. "Güzel nedir?", "İyi nedir?", "Doğru nedir?"...

6- Baldıran zehriyle gelen ölüm...

Sokrates askerlik hayatından sonra yıllarca Atina sokaklarında felsefe yapar... Bir gün gelir ki, 70'li yaşlarında gençliği yozlaştırmak ve tanrılara saygısızlık yaparak Atina'ya yeni tanrılar getirmeye kalkmakla suçlanır. Bu suçlamanın ardından gelen idam cezasıyla filozofun arkadaşları onu kaçırma planları yapmaktadır. Ancak Sokrates ne bu planı ne de bir avukatın savunmasını kabul edecektir. Düşüncelerini ve yaşam biçimini savunarak ölmeyi yeğleyen Sokrates, bilinen tarihte düşünce suçundan idam edilen ilk insandır. Zamanın uygulamasına göre ise Sokrates kendisine sunulan bir çanaktan baldıran zehri içerek hayatına son vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
%d blogcu bunu beğendi: