Sir Thomas More’dan Kızı Margaret’e

1516 tarihli Ütopya adlı kitabıyla ve 1535’te Kral VIII. Henry’i İngiltere Kilisesinin başı olarak kabul etmeyi reddettikten sonra gelen zamansız idamıyla tanınan, sosyalist toplum yapısının ilk kuramcısıdır Thomas More. O dönemin İngiltere’sinde idam edilenlerin başları bir süre Londra Köprüsü’nde halka gözdağı vermek için teşhir edilir sonra da Times Nehri’ne atılırdı. Thomas More’un başına da bu geldi, ancak bu görüntüye dayanamayan kızı Margaret rüşvetle o başı köprüdenden indirterek alıp, mumyalayarak saklamak istemiştir ki bunu fark eden kraliyet tarafı Margaret’ı hapis cezasına çarptırılmıştır. Uzun yıllar sonra, kime faydaysa, 1935 yılında Thomas More Katolik Kilisesi tarafından aziz olarak kutsanmıştır.

Bahsi geçen bu yazı da idamdan önce Londra Kulesi’ne hapsedildiği sırada “bir parça kömürle” kızı Margaret Roper’a “karaladı”.

Benim güzel huylu kızım,

Tanrıya şükürler olsun bedenen sağlığım yerinde, kafam da iyice sakin: dünya malı namına da, elimdeki yetiyor bana, çok şükür. Cennet yolunda neşeyle ilerleyesin diye Tanrıya yakarıyorum durmadan. Hepinizle konuşmak istediğim birkaç şey var ki geleceğin dünyasına dair, onları da yüce Tanrı düşürsün gönüllerinize ve de eminim bunun en iyisini yapmaktadır zaten, Ruhulkudüs vasıtasıyla: O, hepinizi esirgesin ve korusun. İşbu mektubu seni candan seven baban bir parça kömürle yazdı; o baban ki, naçiz dualarından hiçbirinizi eksik etmiyor. Ne sizi, ne bebeklerinizi, ne dadılarınızı, ne iyi yürekli kocalarınızı, ne babanızın dirayetli karısını ve ne de diğer dostlarımızı. Ve böylece sana hoşçakal diyorum, sevgili kızım, çünkü başka kağıdım kalmadı.

Thomas More, Şövalye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
%d blogcu bunu beğendi: