Semavi Dinleri Sıralar Mısınız? Peki ya Mandayya?

Bu yazıyı yazmadan evvel, etrafımdaki insanlara – ki bazıları tarihçi- Mandayyaları duydun mu diye sordum. Çok büyük bir kitle bu kelimeyi dahi hayatında ilk defa duymuş oldu. Peki ya Mandayya nedir, Mandayyalar kimlerdir? İşte maddeler halinde Mandayyalar hakkında bilinmesi gerekenler:

 • Mandayyalar, tek tanrıya tapar, vaftiz edilirler, kutsal günleri de pazardır -şimdi hıristiyanların bir mezbebi olduğunu düşünebilirsiniz ama öyle değil. Mandayyalar, Vaftizci Yahya’yı, hıristiyanlar gibi Hz. İsa’nın müritlerinden değil de, başlı başına büyük bir peygamber olarak görmektedir.

 

 • Kur-an’ı Kerim, “ehl-i kitap”tan övgüyle söz ederken, zerdüştçülük ve mandayya dinini de semitik dinlerle (musevilik ve hıristiyanlık) bir tutar.

 

 • Mandayyalar, cennetin varlığa inanır ama cennete, Işık Alemi derler. Kötü tarafta ise Ruha bulunur, Ruha da Şeytan’ın aksine kadın olarak tasvir edilir.

 

 • Mandayyalar, Adem’in oğlu Şit’in soyundan geldiklerini, Adem’in cennetin bahçesinde aktardığı gizli öğretileri aldıklarını iddia ederler. Mandayya bir rahip, vaftiz günündeki bebeğin kulağına, bebeğin kutsal ismini -yani en yakın aile üyeleri dışında hiç kimseye asla söylememesi gereken isim- fısıldarken bunu eski Babil dilinde yapar. (Bunun tanıdık geldiğinin farkındayım.)

 

 • Mandayyaların dini metinleri 3. yüzyıla dayanır ama bundan da öte Babil’den kalan gelenek ve görenekleri yaşattıkları bilinir.

 

 • Mandayya rahiplerinden Şeyh Sattar, dinlerinin dünyadaki en eski din olduğunu söyleyerek, Hz. Adem’e dayandığını iddia eder.

 

 • Mandayyalar, her şeyin ötesinde Vaftizci Yahya’ya inansalar da İbrahim Peygamber’i reddederler.

 

 • Kendilerine ait kutsal kitaplarının adı, “Büyük Hazine” anlamına gelen Ginza Rabba‘dır.

 

 • Ginza Rabba, Kuran gibi düzenlenerek mısralara ve bölümlere ayrılmıştır. Ancak her bölümün başında Kuran’daki gibi “Esirgeyen bağışlayan Allah’ın adıyla!” yerine “Yüce Yaşam’ın adıyla” ifadesine rastlanır ve Yahya Peygamber’in İsa’dan çok daha fazla mucizeler gerçekleştirdiği anlatılır.

 

 • Mandayyalar için en önemli ritüel vaftizdir ve hıristiyanlar gibi sadece bir kere vaftiz olmazlar, her büyük olaydan önce olurlardı. Zira bunun, enerji ve ruhsal mutluluk verdiğine, günahlardan arındırdığına ve bedeni iyileştirdiğine inanılırdı.

 

 • Mandayyalar vaftiz günleri dışında festivaller de düzenlemektedirler, bu festivallere Beyaz Günler denir ve kutlamalar Mandayyaların dünyanın yaratıldığına inandığı süre olan 5 gün boyunca devam eder.

 

 • Mandayya bir rahip ölmüş birinin ruhuna şu şekilde seslenir: “Yozlaşmayı ve kendi içinde bulduğun kokuşmuş bedeni, günahkarların meskenini, günahla dolu olan bu yeri, karanlığın nefret, kıskançlık, savaş dünyasını, keder ve hastalıktan başka bir şey getirmeyen gezegenlerin yaşadığı bu yeri artık geride bıraktın.” (Doğru tespite ne denir.)

 

 

Mandayyalar kaçırılmış, din değiştirmeye zorlanmış ve öldürülmüşlerdir. 2003 ve 2011 yılları arasında Mandayya İnsan Hakları Heyeti, 175 ölüm ve 271 kaçırılma vakası belgelemiştir. Buna rağmen halen dünyanın belli bölgelerine dağılmış olarak dinlerini yaşayan Mandayyalar mevcuttur. Çok yakın zamanda gerçekleşen bir Mandayya vaftizi ile sizleri baş başa bırakıyorum şimdi de.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
%d blogcu bunu beğendi: