8 Maddede Yunan Şehir Devletlerinde Siyasi Düşünce Sistemi

Antik Yunanda şehir devletlerinin düşünce sistemini çözümleyebilmek için ilk önce siyasi durumu bilinmelidir. Site, kölelik ve demokrasi kavramları bu konunun temel yapı taşlarını oluşturur.

1

Sokrates, Platon ve Aristoteles gibi düşünürlerin içinde yaşadıkları sosyo-ekonomik çevre polis (site-devlet) düzenidir. Polislerin nüfusları birkaç binden birkaç yüz bine değişen siyasi topluluklardır.

2

Kendi kendine yeterliğe önem veren polisler köleci bir ekonomik düzene sahiptiler.

3

Site; sadece tek bir şehirden oluşmayan, bir ya da birçok şehirle bunların etrafındaki kırsal kesimleri de bünyesinde barındıran siyasi bir birliktir.

4

Her sitenin kendine özgü tanrısı vardır. Bu sebepten de siteler siyasi oldukları kadar dini yapılardır da.

5

Yunan siteleri arasında en önemlisi Atina'dır.

6

Kölelik ise, Yunan'da olduğu kadar ilk çağ uygarlıklarında da önemli bir kurumdur. Antik Yunan'da site vatandaşları yaşamlarını kölelerin ürettikleriyle sürdürmektedir.

7

Eski Yunan'da kölelik neredeyse hiç sorgulanmamış, demokrasi ise sadece az sayıdaki vatandaş için geçerli bir sistemdir.

8

Yunan sitelerinde özgür olmak demek, yönetime katılmak demektir ve özgür olanlar da sadece vatandaşlardır. Toplumun yarısını oluşturan kadınların ise vatandaşlık hakları hiç yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
%d blogcu bunu beğendi: