5 Maddede Kız Kulesi | Osmanlıda neden “hapishane” olarak kullanıldı?

Tarihi 2500 yıl öncesine dayanan, şimdilerde ise İstanbul’un simgelerinden biri olarak sayılan Kız Kulesini kimler, neden inşa etmişti? İşe bu sorudan başlayarak hapishane olarak kullanıldığı kullanıldığı ana değin getireceğim. 

Tarihi kayıtlarda Kız Kulesi'nin bulunduğu kaya hakkında bilgiye ilk defa M.Ö. 410'da yer verilir. Atinalı bir asker olan Alkibiades, Boğaz’a girip çıkan gemileri denetlemek ve vergi toplamak amacıyla bu küçük ada üzerine bir kule inşa ettirmiştir.

Kısa sayılabilecek bir süre sonra, M.Ö. 341’de Yunan Komutan Chares, kulenin bulunduğu adacığa eşi için, mermer sütunlar üzerine bir anıt mezar yaptırıyor.

Takvimler M.S. 1110'u gösterdiğinde bu küçük adacığın üzerindeki ilk belirgin yapı, İmparator Manuel Comnenos tarafından yaptırılır. Daha sonra da İstanbul'un Fatih tarafından alınacağı süreçte Venedikliler tarafından üs olarak kullanılır.

İstanbul, Osmanlıların eline geçtikten sonra ise Fatih Sultan Mehmet kaleyi yıktırıp ve yerine taştan etrafı çevrili bir kale yaptırarak buraya toplar yerleştirir. Ancak burası Osmanlının hiçbir döneminde savunma üssü olarak kullanılmaz daha ziyade gösteri platformu olarak karşımıza çıkar. 17. yüzyıldan itibaren de buraya bir fener koyularak, bir dönem deniz feneri olarak kullanılmıştır.

Hapishane olarak Kız Kulesi

Bu hususta bilmemiz gereken ilk şey, Osmanlı döneminde kulenin hapishane olarak kullanılması tek seferliğe mahsustur. 1700'lü yıllarda, kendi döneminde ün yapmış vezirlerden biri olan Hekimoğlu Ali Paşa burada hapsedilmiş ve oradan da Kıbrıs'a sürgün edilmiştir. Ali Paşa hakkındaki bir diğer ilginç durum da Osmanlı tarihinde kabrine gece yarısı defnedilen bilinen ilk insan olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
%d blogcu bunu beğendi: