Barok Yolculuğu: Ornamental Haritaların İkonografisi

VİSSCHER 1690

Bu haritada dini, kozmolojik ve astrolojik bir tema işlenmiştir. Şahlanan mevsimler ve onlara eşlik eden burçlar gözlemlenir. Son olarak, her iki yarım kürenin birleşim yerlerindeki figürler de hıristiyanlığın putperestliğe karşı zaferini temsil eder.

 

 

 

NOLİN 1767
Bu harita adeta evrenin başlangıcına değin uzanan bir İncil anlatısını andırır. Haritanın dış kısımlarında, yaratılış kitabından, cennet bahçelerinden, Adem ve Havva’dan, Habil ve Kabil’den tutun da Adem’in 930 yaşında gelen ölümüne ve Nuh’un gemisine değin birçok bölüm bulunur. Ve bu bölümlerden oluşan anlatı panelleri en sonda Ağrı Dağı’nın üst kısmına gelindiğinde teşekkürle kapanış yapar.

 

 

 

JAPAN 1850
Bu harita Japonya’da Tokugawa döneminde yayınlanmıştır. En önemli özelliklerinden biri haritada sadece coğrafi değil etnografik ayrıntılar da bulabilirsiniz. Her marjdaki rakamlar farklı ülkelerin halklarına karşılık gelmekte. Hint, Kore, Vietnam ve Çin halkları şöyle dursun onların yanı sıra biraz kulağa garip gelebilecek Kadınlar, Monokülerler ve Cüceler Ülkelerinin halklarını da görebilirsiniz.

 

 

 

VİSSCHER 1652
Visscher tarafından yayınlanan bu harita, Pieter van der Keere’nin aynı başlıktaki haritasının 6. halidir. Bu haritanın özelliği Amerika şehirlerini ve yerli halkların görüntülerini bulabilmenize olanak sağlaması. Haritanın bitiş sınırlarında, kabul görmüş isimlerin figürleri bulunmakta; Christopher Columbus, Amerigo Vespucci, Ferdinand Magellan, Francis Drake, Thomas gibi…

 

 

 

DE FER 1713
De Fer’nin Amerika haritasında, Avrupa’daki sömürgecilik müdahalesinin en belirleyici özelliği olan “ötekileştirilme”nin topluma yansımasını ikonografik bir şekilde ele alınır. Harita hem ekonomik fırsatları hem de kültürel çatışmaları gözler önüne serer.

 

 

 

REELANT 1740
Utrecht Üniversitesi’nde oryantal diller profesörü olan Adriaan Reelant (Reland), Japonya’nın 66 vilayetinden oluşan bu haritayı çeşitli kaynaklardan derleyerek yarattı. Bu haritada hıristiyan motiflerine rastlasanız da asıl dikkat çekenler Japonlar olmuştur, Japonya’nın kültürel baskınlığı anlaşılan Reelant’ı da etkilemiştir.

 

 

 

SEUTTER 1760
Bu haritada mitolojik karakterlere rastlamanız pek mümkün. Seutter’in Cebelitarık haritasında, İber yarımadasının güney ucundaki ücra bir yerde Mars ve Zeus arasında bir yarışma arenası olarak tasvir edilir.

 

 

 

SCHENK 1758
Schenk’in haritasında, Saksonya ve Bohemya sınırında yer alan Erzgebirge (Ore Dağları) bölgesi işlenir. Bu haritada ekonomik geçimlerini sağlayamaya yarayan kalay, gümüş, kurşun ve diğer metallerin çıkarıldığı yerlerin grafiklerini bulabilirsiniz. Haritanın en büyük özelliklerinden bir tanesi de Adam Friedrich Zürner tarafından yapılan anketlere dayanmasıdır.

 

 

 

WİSSCHER 1670
Visscher’in Antwerp’in haritası, süsleme açısından çok zengindir. Bu haritada en göze çarpan ayrıntılar ise Antwerp’teki en önemli on mimari yapının resmedilmesidir.

 

 

 

HONDIUS 1663
Bu carte-à-figürleri, ilahiyatçı ve tarihçi Antonius Sanderus tarafından yapılmıştır. Flaman şehirleri ve kasabalarının tasvirleri, anıtların ve manastırların ayrıntılı tasvirleri işlenmiştir.

 

 

 

VANNI 1600
Siena’lı Francesco Vanni, kentini zorlu duvarlarıyla fiziki olarak güvencede gösterir. Azizleri ve beati panteonlarıyla beraber bu güçlü duvarlarının yanı sıra manevi bütünlük içinde de görebilirsiniz bu şehri Francesco’nun gözünden.

 

 

 

DE RAM 1690
Johannes de Ram bu haritayı 17. yüzyılın sonlarında tasarlamıştır. O zamanlarda Amsterdam ise küresel bir ticaret ağının merkezi ve dünyanın en zengin şehriydi. De Ram, şehrin başarılarını tam anlamıyla gözler önüne sermek için gerçekten büyük çaba göstermiştir. Dört kıtanın temsilcileri (Avrupa boğaya binmiş şekilde, Asya buhurdan ve deve ile beraber, Afrika aslan ve akreplerle birlikte, ve Amerika timsah, ok, yay ile beraber), Amsterdam’ın çelenklerle süslenmesini destekliyor.

 

 

 

REGAS 1797
Rēgas, haritacılık sanatını ve bilimini Yunan bağımsızlığını savunmanın bir aracı olarak kullandı. En çarpıcı nokta ise Regas’ın Yunanistan haritasının dağıtımını Osmanlılar tarafından dağıtımını yasakladığı ve yayınlandıktan bir yıl sonra Regas’ı idam ettirdiler. Haritanın ikinci baskısında (1800) yani Rēgas’ın idam edilmesinden sonra, Yunan uygarlığının alegorik figürü (yalnızca 1797 haritasında bir quill ve caduceus ile silahlandırılmış) kask, mızrak ve Athena’nın kalkanıyla donatılmıştır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir